Sunar şirketlerinden Elita Gıda 2006 yılında, 20 milyon dolarlık bir yatırımla Türkiye'de yetişen yağlı tohumları işleyerek kaliteli, sağlıklı, izlenebilir bitkisel sıvı yağ üretimi ve satışı amacıyla kurulmuştur.

Elita Gıda "Tarladan Sofraya" gıda güvenliğine uygun üretim zinciri neticesinde sunduğu Sunar markalı mısır, ayçiçek, soya, kanola, aspir ve omega-3 içerikli yağlarının üretimi ve satışı ile başta Türk Mutfağı olmak üzere dünya mutfaklarının aranan markasıdır. Perakende ürünleri dışında endüstriyel / ev dışı tüketim amacına uygun olarak üretilen ayçiçeği, mısır, kanola ve çiğ köfte yağları da "Sunar Profesyonel" markası ile 18 L teneke ambalajlarıyla tüketicilerinin ve gıda işletmelerinin beğenisine sunulmaktadır.

Elita Gıda, Türkiye'deki sınırlı sayıdaki "entegre" üretim tesislerinden biridir; ham yağ, ekstraksiyon, rafinasyon ve dolum işletmelerini bünyesinde barındırmakta ve doğrudan doğruya çiftçiden temin ederek işlediği yağlı tohumları nihai ürün haline getirmektedir.

Sahip olduğu ileri teknoloji ve üretimin her aşamasında insan hatasını minimum düzeye indiren otomasyon destekli altyapısı ile Elita Gıda Türkiye'deki en modern bitkisel yağ üretim tesislerinden biridir. Gıda güvenliğine üst düzeyde önem veren Elita Gıda üstün kalite anlayışıyla oluşturduğu Kalite Yönetim Departmanı, laboratuvarları, uzman personeli, teknolojik altyapısı ile tüketicisine kaliteli ürün ve güvenilir hizmet sunmakla kalmayıp, bölgenin hakem laboratuvarı olarak da görev yapmaktadır.

Elita Gıda, “ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi”, “ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi”, “ISO 10002 Müşteri Memnuniyeti Yönetim Sistemi”, “Helal Gıda Güvence Sistemi”, “FSSC 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi”, “KOSHER”, “IQNET” ve “TSE Ürün Uygunluk” belgelerine sahiptir. Ayrıca “OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi”, “ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi” gerekliliklerini yerine getiren Elita Gıda, “Toplam Kalite Yönetim” anlayışı içinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Elita Gıda, “Sürdürülebilirlik Vizyonu” ışığında kalitenin sadece yönetimini değil, sürdürülebilirliğinin de sağlanmasına önem vererek, tedarikçilerinin de aynı bilinçle davranmasını teşvik etme amacıyla rutin tedarikçi değerlendirme sistemini uygulamaktadır.

Uluslararası ITQI Lezzet ve Kalite Enstitüsü’nün düzenlediği lezzet ve kalite değerlendirmesinde sıvı Elita Gıda’nın yağ markası olan Sunar, alanında Türkiye’de ilk kez “Üstün Lezzet Ödülü”ne layık görüldü. Gıda sektörü için önemli bir referans niteliğinde olan ve merkezi Brüksel’de bulunan ITQI Uluslararası Lezzet ve Kalite Enstitüsü’nün, 2013 yılında Mısır Yağı kategorisinde, 2014 yılında da Ayçiçek Yağı kategorisinde, 2016 yılında da yapılan ürün deneme testlerinde Sunar Mısır Yağı bir kez daha ITQI’ın Üstün Lezzet Ödülünü aldı. TSE Altın Ambalaj tasarım ödüllü ince belli perakende ambalajıyla Sunar Yağ lezzetli, güvenilir ve sağlıklı olmasının yanı sıra müşterilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun bir şekilde üretimini gerçekleştiriyor.

Elita Gıda, Sunar Grup’un 20 yılı aşkın yağ üretim tecrübesi sayesinde İstanbul Sanayi Odası tarafından hazırlanan Türkiye’nin sanayi devlerini listeleyen ISO 500’de yer almaktadır ve son 6 yıldır Türkiye’nin en büyük 250 sanayi kuruluşları arasında yer almaktadır.